Fren Sistemleri
Araç Güvenlik

Fren Sistemleri

Araç içerisinde yer alan en önemli sistemlerden biri de fren sistemleridir. Trafik içerisinde hayati öneme sahip olan fren sistemleri düzenli olarak kontrol edilmeli ve bakımları yaptırılmalıdır.

Özellikle birçok araçsürücüsübu durumu göz ardı ederek senelerce fren sistemlerine bakım yaptırmamaktadır. Bu gibi durumlarda balatalar eskir ve fren diskleri de zarar görmeye başlar. Fren disklerinin mahvolması durumunda ekonomik açıdan daha çok zarara uğramakla kalmayıp trafik esnasında da birçok olumsuz durum ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Can ve mal güvenliğinizi riske atacak bu gibi durumlar ile karşılaşmamak için düzenli olarak fren sistemlerini gözden geçirmeli ve eskiyen parçaları yenisiyle değiştirmelisiniz. Servisimizi ziyaret ederek fren sistemlerinizi kontrol ettirebilir ve daha detaylı bilgi edinebilirsiniz. Servisimiz içerisinde fren sistemlerinin kontrolünün yanında bakım ve onarım gibi işlemler de hali hazırda gerçekleştirilmektedir.

Fren Sistemlerinin Bakımı

Fren sistemlerinin bakımı son derece büyük dikkat isteyen işlemlerden biridir. Birçok ayrı bileşeni içerisinde bulunduran fren sistemleri stabil bir şekilde çalışmak için diğer sistemlerin de kararlılığına ihtiyaçduymaktadır. Hidrolik sistemler olarak örnek verebileceğimiz bu yan sistemler de kontrol edilmeli ve sistem içerisinde bulunan bileşenler teker teker kontrol edilmelidir. Aynı zamanda sıvı değişkenleri de içeren bu sistem içerisinde hidrolik sıvının düzeyi kontrol edilmeli ve herhangi bir eksilme var ise onarım sonrası gerekli sıvı eklemesi yapılmalıdır. Fren sistemleri özellikle trafik içerisinde büyük önem taşıdığından dolayı tüm sürücülerimize herhangi bir problem yaşamadan servisleri ziyaret etmesini önermekteyiz.

Gelişmiş Fren Sistemleri

Gelişen teknoloji ile karşımıza çıkan gelişmiş fren sistemleri son derece verimli bir şekilde performans sergilemektedir. Trafik içerisindeki güvenliği arttıran ve fren mesafesini büyük ölçüde kısaltan ABS sistemi bu sistemlere örnek olarak verilebilmektedir. Aynı zamanda ESP gibi yol tutuşunu arttıran yazılım tabanlı teknolojiler de bu sistemler içerisinde yer almaktadır. Sürücünün reaksiyon gösteremeyeceği zamanlarda hayat kurtaran bu sistemler büyük önem taşımakla birlikte düzenli olarak da bakımlarının yapılması gerekmektedir. Bu sistemlerin herhangi birinde bir problem meydana gelmesi halinde arıza lambası konu hakkında bildirim vermektedir.

İlgili Konular

Kusurlu Amortisör Muayeneye engel mi?

Kusurlu Amortisör Muayeneye engel mi?

Kusurlu amortisör sistemleri muayene sırasında oldukça zor kontrol edilen bileşenlerden biridir. Zaman zaman kusurların anlaşılamaması gibi durumlar meydana gelmektedir. Bu gibi durumlar muayeneden sorunsuz bir şekilde geçmenizi sağlasa da muayene sonrası ilk iş olarak araç kontrol edilmeli ve arızalı olan sistemler tamir ettirilmelidir. Araç içi ve dışı trafik güvenliğinde son derece büyük öneme sahip olan amortisörler düzenli olarak kontrol edilmelidir. Günümüzde bazı kişiler tarafından suistimal edilen muayene sisteminde patlak amortisörlü araçlar da muayeneyi geçebilmek...

Rehbere git

Kış Lastiği Ne zamana kadar kullanılır

Kış dönemi boyunca kış lastiği sürekli kullanılır mı? Cevabı kesinlikle hayır olan bu soru büyük problemler meydana gelmesine yol açabilmektedir. Her lastiğin üzerinde üretim tarihi bulunmaktadır. Genel olarak farklı kullanım ömürlerine sahip olan lastikler kullanım sürecine de bağlu olarak değişiklik göstermektedir. Bu sebeple lastikleri kontrol etmeli ve durumunu gözden geçirdikten sonra aracınızı monte etmelisiniz. Kullanılamayacak olan kış lastikleri şu şekilde öne çıkmaktadır; Lastik üzerinde meydana gelen çatlamalar Kullanım ömrü dolmuş olan lastikler Gerekli yüzey...

Rehbere git
Kış Lastiği Ne zamana kadar kullanılır
Yağmurlu Havalarda Güvenli Sürüş Önerileri

Yağmurlu Havalarda Güvenli Sürüş Önerileri

Yağmurlu havalarda güvenli sürüş pek çok açıdan zorlayıcı olabiliyor. Özellikle zeminin ıslak ve kaygan olması pek çok sürücü için zorlayıcı olduğu gibi istenmeyen sonuçlar da meydana gelebiliyor. Bunun gibi değişken hava şartlarında her zamankinden daha dikkatli ve kontrollü araç sürüşü hem sizi hem de diğer sürücüleri tehlikelerden uzak tutuyor. Özellikle araç sürüşü esnasında dikkatli olmak ve her koşulda odaklanmak çok önemlidir. Aksi halde istenmeyen sonuçlar meydana gelebilir. Zaten zor olan sürüş bir de aracın periyodik bakım gibi eksiklikleri söz konusu olduğunda da...

Rehbere git

Kışın Araçta Kontrol Edilmesi Gerekenler

Yukarıdaki durumlara dikkat ederek zorlu kış şartları boyunca aracınızı gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Dikkat edeceğiniz bu durumlar aracınızın sağlığını koruyup ömrünü uzatacaktır. Aynı zamanda sürüş esnasında da sizlere büyük konfor sağlayacaktır.

Rehbere git
Kışın Araçta Kontrol Edilmesi Gerekenler