Periyodik Bakım

Periyodik Bakım

Araçlarda belirli Km aralıklarıyla ya da zaman aralıkları baz alınarak yapılan kontrol/onarım işlemlerinin tümüne periyodik bakım adı verilir.

Bu bakımlarda temel amaç araçların yıpranma, hasar veya yoğun kullanım sonrası aksam sağlığının gözden geçirilmesidir. Mevsimsel bakım ve motor bakımları olarak iki temel hizmet kategorisine ayrılırlar. Mevsimsel bakımlarda hedef zorlu mevsim şartlarına uygun şekilde araç koruması sağlamaktır. Çünkü her mevsimin kendine özgü koşulları, ona uygun materyal kullanımı gerektirir.

Oto Periyodik Bakım Nedir?

Araçların düzenli bakım uygulamalarına tabi tutulması kullanım güvenliğinin ilk kuralıdır. Periyodik bakım uygulamaları ile araçlarda aksam çalışma düzeni garanti altına alınır. Motor ve yan aksamların çalışma performansları denetlenir. Bu sayede uzun ömürlü ve sağlıklı kullanım mümkün hale gelir. Oto periyodik bakım uygulamaları arasında yer alan mevsimsel bakım kapsamındaki uygulamalardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:

  • Filtre sistemleri kontrolü/ bakımı
  • Klima sistemleri kontrolü/ bakımı
  • Lastik değişim işlemleri
  • Fren sistemleri kontrolü/ bakımı
  • Elektrik elektronik sistemleri bakımı
Periyodik bakım uygulamaları yalnızca araç güvenliği açısından değil, kullanım konforu bakımından da önemlidir. Araçlarda maksimum performans düzeyine ulaşılabilmesi aksam bakımlarının düzenli aralıklarla yapılmasını gerektirir. Hizmet sağlayıcıların profesyonel planlamaları dahilinde araç çalışma düzeneği koruma altına alınır. Acemice müdahaleler periyodik bakım uygulamalarından alınan verim düşük olabileceği gibi teknik teçhizatın zarar görmesi söz konusu olmaktadır. Bu nedenle bakım işlemlerinin tümünde yetkili firma tercih edilmelidir. Derm Otomotiv Bosch Car Service - Samandıra, Sancaktepe Periyodik Bakım Servisi, Oto Periyodik bakım çalışmalarınız için güvenilir servis hizmeti sunmaktayız. Samandıra oto servis noktamıza davetlisiniz.

Mevsimsel Bakım Uygulamaları

Mevsim koşullarına uygun materyal kullanımı araçların çalışma düzeneği açısından önemlidir. Soğuk havalarda antifriz, kış lastiği gibi mevsime özgü materyallerin kullanılmadığı araçlarda sürüş güvenliği sağlanamaz. Aynı durum yaz aylarındaki yoğun sıcaklık için de geçerlidir. Bu durumda uygun yaz lastikleri, uygun filtre gereçleri kullanılarak motor ve araç aksam sağlığının korunması gerekir. Bu işlemlerin tümüne mevsimsel bakım uygulamaları adı verilir.

Periyodik bakım işlemlerinin ana kategorilerinden biri olan mevsimsel bakım uygulamaları, nitelikli sürüş deneyimi için vazgeçilmez bir unsurdur. Ağır bakımlar sırasında yüksek maliyetli sorunlarla karşılaşmamak için belirli zaman ve Km aralıklarıyla periyodik olarak bakım yapılması gerekir. Böylece araç aksamlarının yıpranma payı azaltılarak sürüş güvenliği koruma altına alınebilir. Ayrıca rot balans gibi uzun yolculuk öncesi kontrol edilmesi gereken bölümlerdendir. Sancaktepe rot balans servisimize davetlisiniz.

İlgili Konular

Kusurlu Amortisör Muayeneye engel mi?

Kusurlu Amortisör Muayeneye engel mi?

Kusurlu amortisör sistemleri muayene sırasında oldukça zor kontrol edilen bileşenlerden biridir. Zaman zaman kusurların anlaşılamaması gibi durumlar meydana gelmektedir. Bu gibi durumlar muayeneden sorunsuz bir şekilde geçmenizi sağlasa da muayene sonrası ilk iş olarak araç kontrol edilmeli ve arızalı olan sistemler tamir ettirilmelidir. Araç içi ve dışı trafik güvenliğinde son derece büyük öneme sahip olan amortisörler düzenli olarak kontrol edilmelidir. Günümüzde bazı kişiler tarafından suistimal edilen muayene sisteminde patlak amortisörlü araçlar da muayeneyi geçebilmek...

Rehbere git

Motor Neden Yağ Yakar?

Araç sahipleri için, motorun yağ yakması, hem kafa karıştırıcı hem de endişe verici bir durum olabilir. Motor yağı, motorun sorunsuz ve verimli çalışması için hayati öneme sahiptir ve yağın yanması, ciddi motor sorunlarının habercisi olabilir. Motorun yağ yakmasının birçok nedeni olabilir, bu nedenler hem basit bakım eksikliklerinden hem de daha ciddi mekanik sorunlardan kaynaklanabilir. Motorun neden yağ yaktığını, şanzıman yağ kaçağının olası nedenlerini ve aracınızın yağ yakmasının potansiyel sonuçlarını inceleyeceğiz. Böylece, bu yaygın sorunun üstesinden gelmek için ge...

Rehbere git
Motor Neden Yağ Yakar?
Kışın Araçta Kontrol Edilmesi Gerekenler

Kışın Araçta Kontrol Edilmesi Gerekenler

Yukarıdaki durumlara dikkat ederek zorlu kış şartları boyunca aracınızı gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Dikkat edeceğiniz bu durumlar aracınızın sağlığını koruyup ömrünü uzatacaktır. Aynı zamanda sürüş esnasında da sizlere büyük konfor sağlayacaktır.

Rehbere git

Uzun Yola Çıkmadan Önce Araç Bakımı

Rehbere git
Uzun Yola Çıkmadan Önce Araç Bakımı