Yağ & Filtre Değişimi

Yağ & Filtre Değişimi

Oto bakım işlemleri arasında motor sağlığını ve çalışma performansını yakından ilgilendiren uygulamaların başında yağ & filtre değişimi yer alır.

Motor içi düzeneğin yabancı cisimlerden, polenlerden ve artıklardan korunması, yağ kullanımından maksimum verim elde edilmesi için filtreleme sistemleri kullanılır. Bu sistemlerin amacı motor yağının aşınma karşıtı işlevinin üst düzey şekilde gerçekleşmesidir.

Motorda oluşturulan itici gücün sürtünme sebebiyle azalmasını önlemek ve kullanılan teknik teçhizatın hasar almaması için yağ kullanımı şarttır. Bu yağın dış etkenlerden korunmasını da filtreleme sistemleri sağlar. Dolayısıyla yağ & filtre değişimi uygulamaları hem yağ işlevinin korunması hem de motor aksamlarında aşınma önleme için kritik bakım hizmetleri arasında yer almaktadır.

Oto Bakım İşlemleri

Araçların hem iç hem de dış teçhizatına yönelik bakımlar belirli periyotlarla yapılmaktadır. Bu periyotlarda zamansal ölçütün baz alındığı uygulamalar mevsimsel öncül bakım işlemlerini; km değerlerinin baz alındığı uygulamalar genel bakım işlemlerini kapsamaktadır. Yağ & filtre değişimi gibi önemli unsurların kontrolü ise her iki bakım türü içinde geçerlidir. Oto bakım işlemleri arasında özellikle mevsim koşullarıyla mücadele için vazgeçilmez uygulamalar halini alan mevsimsel bakımlarda yapılan işlemler genel olarak şu şekildedir:

  • Filtreleme sistemler ve klima bakımı
  • Lastik değişimi
  • Fren sistemleri bakımı/onarımı
  • Sıvı kontrolleri/dolumu
  • Akü kontrolü/ dolumu
  • Elektrik – elektronik sistem kontrolü
  • Yağ & filtre değişimi
Oto bakım işlemlerinin ikinci kategorisi olan Km başı bakımlar, diğer adıyla ağır bakımlar olarak nitelendirilir. Bu kapsamda özellikle araç performansının motor ağırlıklı ölçümü ve arıza tespiti yapılır. Yapılan testlerde araç performansını düşüren faktörler ve varsa hasarlar tespit edilerek raporlanır. Ardından uzmanlar tarafından planlanan tamiratlarla değişim/ onarım işlemleri gerçekleştirilir. 

Yağ & Filtre Değişimi ve Önemi

Motorun aracı hareket ettirebilmesi için gereken enerji; motor içi aksamların uyum içinde oluşturdukları yakıt dönüştürme teknolojisiyle sağlanır. Bunun yapılabilmesi için motorda bulunan onlarca farklı aksam ve parçacık aynı anda ve bütüncül biçimde hareket eder. Bu hareket edişin yarattığı sürtünme ve aşınmaların en aza indirgenmesi yağ kullanımıyla mümkündür. Aksi halde aşırı sürtünme ısınmayı ve aşınmayı ortaya çıkararak motorda hasara yol açabilir. Sancaktepe yağ & filtre değişimi bu nedenle oldukça önemli, koruyucu uygulamalar arasında yer alır. Sancaktepe oto bakım ve onarım noktamıza davetlisiniz.

İlgili Konular

Kış Lastiği Ne zamana kadar kullanılır

Kış Lastiği Ne zamana kadar kullanılır

Kış dönemi boyunca kış lastiği sürekli kullanılır mı? Cevabı kesinlikle hayır olan bu soru büyük problemler meydana gelmesine yol açabilmektedir. Her lastiğin üzerinde üretim tarihi bulunmaktadır. Genel olarak farklı kullanım ömürlerine sahip olan lastikler kullanım sürecine de bağlu olarak değişiklik göstermektedir. Bu sebeple lastikleri kontrol etmeli ve durumunu gözden geçirdikten sonra aracınızı monte etmelisiniz. Kullanılamayacak olan kış lastikleri şu şekilde öne çıkmaktadır; Lastik üzerinde meydana gelen çatlamalar Kullanım ömrü dolmuş olan lastikler Gerekli yüzey...

Rehbere git

Kışın Araçta Kontrol Edilmesi Gerekenler

Yukarıdaki durumlara dikkat ederek zorlu kış şartları boyunca aracınızı gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Dikkat edeceğiniz bu durumlar aracınızın sağlığını koruyup ömrünü uzatacaktır. Aynı zamanda sürüş esnasında da sizlere büyük konfor sağlayacaktır.

Rehbere git
Kışın Araçta Kontrol Edilmesi Gerekenler
Kusurlu Amortisör Muayeneye engel mi?

Kusurlu Amortisör Muayeneye engel mi?

Kusurlu amortisör sistemleri muayene sırasında oldukça zor kontrol edilen bileşenlerden biridir. Zaman zaman kusurların anlaşılamaması gibi durumlar meydana gelmektedir. Bu gibi durumlar muayeneden sorunsuz bir şekilde geçmenizi sağlasa da muayene sonrası ilk iş olarak araç kontrol edilmeli ve arızalı olan sistemler tamir ettirilmelidir. Araç içi ve dışı trafik güvenliğinde son derece büyük öneme sahip olan amortisörler düzenli olarak kontrol edilmelidir. Günümüzde bazı kişiler tarafından suistimal edilen muayene sisteminde patlak amortisörlü araçlar da muayeneyi geçebilmek...

Rehbere git

Yağmurlu Havalarda Güvenli Sürüş Önerileri

Yağmurlu havalarda güvenli sürüş pek çok açıdan zorlayıcı olabiliyor. Özellikle zeminin ıslak ve kaygan olması pek çok sürücü için zorlayıcı olduğu gibi istenmeyen sonuçlar da meydana gelebiliyor. Bunun gibi değişken hava şartlarında her zamankinden daha dikkatli ve kontrollü araç sürüşü hem sizi hem de diğer sürücüleri tehlikelerden uzak tutuyor. Özellikle araç sürüşü esnasında dikkatli olmak ve her koşulda odaklanmak çok önemlidir. Aksi halde istenmeyen sonuçlar meydana gelebilir. Zaten zor olan sürüş bir de aracın periyodik bakım gibi eksiklikleri söz konusu olduğunda da...

Rehbere git
Yağmurlu Havalarda Güvenli Sürüş Önerileri