15 Adımda Kontrol

15 Adımda Kontrol

Araç sahipleri için önemli bakım uygulamaları arasında yer alan 15 adım kontrol işlemleri; araçların günlük kullanımda ve uzun yolculuklar için hazırlanmasını sağlar.

Belirli aralıklarla yapılması halinde ağır bakımların maliyetini de düşüren bu uygulamaların alan uzmanları tarafından profesyonel şekilde yapılması gerekir. Aksi takdirde orijinal malzeme kullanımı olmayan ve acemice yapılmış bakımların tümünde araç çalışma düzeneği hasar alabilir ve verim kaybedebilir. Dolayısıyla periyodik bakım ve 15 adım kontrol işlemleri profesyonel hizmet sağlayıcılar tarafından yapılmalıdır.

15 Adım Kontrol Nedir?

Bütüncül bir bakım paketi olarak uygulanan 15 adım kontrol temelde araç aksamlarının bağlantılarını ve çalışma performanslarını maksimize etmek için kurgulanmış hizmetlerdir. İçinde lastiklerden elektronik sistemlere, aküden aydınlatma sistemlerine kadar tüm çalışma düzeneklerini kapsayan planlamalar yer alır. Bu planlamalar dahilinde araçların sürüş güvenliği ve kullanım konforunu destekleyen bakım çalışmaları yapılır. 15 adım kontrol kapsamında yapılan işlemler şu şekilde sıralanabilir:

  • Elektrik elektronik sistem kontrolü/bakımı
  • Lastik kontrolleri/değişimi
  • Aydınlatma sistemleri kontrolü
  • Alt gövde muayenesi
  • Korna kontrolü/bakımı
  • Motor sıvıları kontrolü/değişimi
  • Fren sistemleri kontrolü/bakımı
  • Akü kontrolü/performans ölçümü
15 adım kontrol işlemlerinin düzenli biçimde yapılması araç sağlığının korunması açısından önemlidir. Özellikle uzun yolculuklar öncesinde ve ağır bakım süreçleri gelmeden evvel yapılan bu uygulamalar; araç bakımında maliyetin azalmasına katkı sağlar. Hem çalışma performansının yükseltilmesi hem de ihtiyaç duyulan değişimlerin yapılması, araçlarda yaşanan kullanım yıpranmalarını önler. Böylece ağır bakımlarda ortaya çıkması muhtemel sorunlar azaltılarak bütçe tasarrufu sağlanır. Sancaktepe periyodik bakım noktamıza davetlisiniz.

Araç Bakım Uygulamaları

Çevre şartları, yol ve hava durumu gibi unsurlar araçların teknik teçhizatları üzerinde farklı yıpranmalara neden olur. Bu nedenle araç sahiplerinin belirli zaman aralıkları ve Km kullanımlarını baz alarak araç bakım uygulamaları yaptırması gerekir. Böylece araçların çalışma performansları yükseltilerek yıpranma oranları azaltılır.

Sürüş deneyiminin iyileştirilmesi ve trafik güvenliğinin sağlanması için araçların bakım/ onarım işlemlerinin profesyonel şekilde yapılması oldukça önemlidir. Araç sahiplerinin hizmet sağlayıcı tercihinde, alanın uzmanı firmalardan ve yetkili servislerden bakım hizmeti alması; uygulamaların garanti kapsamında yapılmasını sağlar. Bu sayede hem bakım hizmetleri güvenilir şekilde alınabilir hem de uygulama maliyetleri azaltılır.

İlgili Konular

Kış Lastiği Ne zamana kadar kullanılır

Kış Lastiği Ne zamana kadar kullanılır

Kış dönemi boyunca kış lastiği sürekli kullanılır mı? Cevabı kesinlikle hayır olan bu soru büyük problemler meydana gelmesine yol açabilmektedir. Her lastiğin üzerinde üretim tarihi bulunmaktadır. Genel olarak farklı kullanım ömürlerine sahip olan lastikler kullanım sürecine de bağlu olarak değişiklik göstermektedir. Bu sebeple lastikleri kontrol etmeli ve durumunu gözden geçirdikten sonra aracınızı monte etmelisiniz. Kullanılamayacak olan kış lastikleri şu şekilde öne çıkmaktadır; Lastik üzerinde meydana gelen çatlamalar Kullanım ömrü dolmuş olan lastikler Gerekli yüzey...

Rehbere git

Yağmurlu Havalarda Güvenli Sürüş Önerileri

Yağmurlu havalarda güvenli sürüş pek çok açıdan zorlayıcı olabiliyor. Özellikle zeminin ıslak ve kaygan olması pek çok sürücü için zorlayıcı olduğu gibi istenmeyen sonuçlar da meydana gelebiliyor. Bunun gibi değişken hava şartlarında her zamankinden daha dikkatli ve kontrollü araç sürüşü hem sizi hem de diğer sürücüleri tehlikelerden uzak tutuyor. Özellikle araç sürüşü esnasında dikkatli olmak ve her koşulda odaklanmak çok önemlidir. Aksi halde istenmeyen sonuçlar meydana gelebilir. Zaten zor olan sürüş bir de aracın periyodik bakım gibi eksiklikleri söz konusu olduğunda da...

Rehbere git
Yağmurlu Havalarda Güvenli Sürüş Önerileri
Kusurlu Amortisör Muayeneye engel mi?

Kusurlu Amortisör Muayeneye engel mi?

Kusurlu amortisör sistemleri muayene sırasında oldukça zor kontrol edilen bileşenlerden biridir. Zaman zaman kusurların anlaşılamaması gibi durumlar meydana gelmektedir. Bu gibi durumlar muayeneden sorunsuz bir şekilde geçmenizi sağlasa da muayene sonrası ilk iş olarak araç kontrol edilmeli ve arızalı olan sistemler tamir ettirilmelidir. Araç içi ve dışı trafik güvenliğinde son derece büyük öneme sahip olan amortisörler düzenli olarak kontrol edilmelidir. Günümüzde bazı kişiler tarafından suistimal edilen muayene sisteminde patlak amortisörlü araçlar da muayeneyi geçebilmek...

Rehbere git

Kışın Araçta Kontrol Edilmesi Gerekenler

Yukarıdaki durumlara dikkat ederek zorlu kış şartları boyunca aracınızı gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Dikkat edeceğiniz bu durumlar aracınızın sağlığını koruyup ömrünü uzatacaktır. Aynı zamanda sürüş esnasında da sizlere büyük konfor sağlayacaktır.

Rehbere git
Kışın Araçta Kontrol Edilmesi Gerekenler