Akü Garanti

Akü Garanti

Araç akülerinin satışından itibaren 24 ay boyunca garantisi bulunur. Bu şartlar genel kullanım araçlarının aküleri için uygulanmaktadır.

Ticari araçlar, şehirlerarası lojistik hizmeti veren firma araçları ve otobüsler için; deniz araçları, iş makineleri ve donanımları için akü garantisi ise 12 aydır. Garanti süresi dolmadan evvel akünün arızalanması halinde tamir süreci garanti kapsamında belirlenen süreye eklenir. Akünün arızasını gidermek için tanınan süre en fazla 1 aydır.

Araçlarda Elektrik Elektronik Bakımı

Araçların iç kabin ve dış aksamları arasındaki bağlantıların sağlanması, yönetim sistemlerinin aktif şekilde çalışması için elektronik sistemlerin sağlıklı işlemesi gerekir. Bu durumda araç sahiplerinin ana kaynak durumundaki akü garantisi dahil olmak üzere elektronik sistemlerle ilgili pek çok kategoride düzenli bakım uygulaması şarttır. Çünkü ana kaynak konumunda yer alan akülerin bakımı doğru ve düzenli şekilde yapılmazsa; araçlarda farklı elektronik arıza çeşitleri oluşabilir. Ayrıca aydınlatma sistemleri, klima, otomatik cam ve ön konson gibi işlevsel bölümlerin zayıf akü performansıyla çalışması mümkün değildir. Akü değişimi düşünüyorsanız oto akü kontrol noktamıza bekleriz.

Akü Garantisi Nasıl Uygulanır?

 Akülerin arızalandığı hallerde garanti süresi devam ediyorsa, firmalar ücretsiz bakım ve onarım servisi vermekle yükümlüdür.Akü garantisi uygulamalarında takip edilmesi gereken adımlar şu şekilde sıralanabilir:

  • 30 iş gününü kapsayan tamir süresi garanti kapsamına eklenir
  • Ürünün alındığı bayii acente veya ithalatçıya bildirim yapılmalıdır
  • Sanayi ürünlerindeki arızanın 15 gün içinde giderilebileceği hallerde yerine kullanım için farklı bir akü verilmek zorundadır
  • Kullanım için verilen diğer akülerin özellikleri arızalanan ürünle aynı olmalıdır
  • Araç akü garantisi için satış firması veya acentesi tamiri mümkün olmayan hallerde yenileme yapmakla yükümlüdür
  • Yenileme hizmeti ile alınan yeni akülerin garanti süresi arızalanan ürünlerin kalan garanti süresi kadardır
Akü bakım ve onarımı araç kullanım güvenliği bakımından oldukça önemlidir. Bu nedenle araç sahiplerinin akü alımı ve bakımı için alanda yetkili firmaları tercih etmesi gerekir. Yetkili acentelerden temin edilen akülerin garanti kapsamındaki işlemleri daha verimli gerçekleştirilir. Bakım uygulamalarında ise akü bakım/onarım alanında yetkin ekiplerle hizmet sunan, Sancaktepe akü garantisi kapsamında işlem yapan hizmet sağlayıcılardan destek alınmalıdır. Elektronik arıza tespiti öncesinde akü kontrolü önemlidir.

İlgili Konular

Kusurlu Amortisör Muayeneye engel mi?

Kusurlu Amortisör Muayeneye engel mi?

Kusurlu amortisör sistemleri muayene sırasında oldukça zor kontrol edilen bileşenlerden biridir. Zaman zaman kusurların anlaşılamaması gibi durumlar meydana gelmektedir. Bu gibi durumlar muayeneden sorunsuz bir şekilde geçmenizi sağlasa da muayene sonrası ilk iş olarak araç kontrol edilmeli ve arızalı olan sistemler tamir ettirilmelidir. Araç içi ve dışı trafik güvenliğinde son derece büyük öneme sahip olan amortisörler düzenli olarak kontrol edilmelidir. Günümüzde bazı kişiler tarafından suistimal edilen muayene sisteminde patlak amortisörlü araçlar da muayeneyi geçebilmek...

Rehbere git

Kışın Araçta Kontrol Edilmesi Gerekenler

Yukarıdaki durumlara dikkat ederek zorlu kış şartları boyunca aracınızı gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Dikkat edeceğiniz bu durumlar aracınızın sağlığını koruyup ömrünü uzatacaktır. Aynı zamanda sürüş esnasında da sizlere büyük konfor sağlayacaktır.

Rehbere git
Kışın Araçta Kontrol Edilmesi Gerekenler
Kış Lastiği Ne zamana kadar kullanılır

Kış Lastiği Ne zamana kadar kullanılır

Kış dönemi boyunca kış lastiği sürekli kullanılır mı? Cevabı kesinlikle hayır olan bu soru büyük problemler meydana gelmesine yol açabilmektedir. Her lastiğin üzerinde üretim tarihi bulunmaktadır. Genel olarak farklı kullanım ömürlerine sahip olan lastikler kullanım sürecine de bağlu olarak değişiklik göstermektedir. Bu sebeple lastikleri kontrol etmeli ve durumunu gözden geçirdikten sonra aracınızı monte etmelisiniz. Kullanılamayacak olan kış lastikleri şu şekilde öne çıkmaktadır; Lastik üzerinde meydana gelen çatlamalar Kullanım ömrü dolmuş olan lastikler Gerekli yüzey...

Rehbere git

Yağmurlu Havalarda Güvenli Sürüş Önerileri

Yağmurlu havalarda güvenli sürüş pek çok açıdan zorlayıcı olabiliyor. Özellikle zeminin ıslak ve kaygan olması pek çok sürücü için zorlayıcı olduğu gibi istenmeyen sonuçlar da meydana gelebiliyor. Bunun gibi değişken hava şartlarında her zamankinden daha dikkatli ve kontrollü araç sürüşü hem sizi hem de diğer sürücüleri tehlikelerden uzak tutuyor. Özellikle araç sürüşü esnasında dikkatli olmak ve her koşulda odaklanmak çok önemlidir. Aksi halde istenmeyen sonuçlar meydana gelebilir. Zaten zor olan sürüş bir de aracın periyodik bakım gibi eksiklikleri söz konusu olduğunda da...

Rehbere git
Yağmurlu Havalarda Güvenli Sürüş Önerileri