Arabanızı Sürerken Gelen Seslere Kulak Verin

Arabanızı Sürerken Gelen Seslere Kulak Verin

Büyük arızalar çok daha fazla masraf demektir. Bu gibi durumda sorunları büyümeden çözmek önemlidir. Araçtan çıkan sesleri dikkate alırsanız bunu anlamak ve buna göre uygun bir çözüm geliştirmek daha kolay olacaktır. Araçtan;
 
  • Vuruntu sesi çıkması
  • Sürtünme sesi çıkması
  • Islık şeklinde sesi çıkması
  • Uğultu sesi çıkması
Mutlaka sorun işaretidir. Bu sorunları daha çok büyümeden bulmak ve çözmek gerekir. Servis çalışmaları bünyesinde sesleri tanımlamak ve onun belirttiği sorunları çözmek çok önemlidir. Kendi başınıza bu gibi durumlarda çözüm oluşturmak çok kolay değildir. O zaman servisin tecrübeli teknisyenleri bu gibi durumlarda size yol göstermelidir.
 
Islık sesi duyar ve bunun kaynağını araştırmak isterseniz, öncelikli olarak aracınızın rulman bulunan bölgelerine göz atmalısınız. Araçta en çok yoğun şekilde çalışan rulmanlardan biri triger gergi bilyesidir. Burada gevşeme, aksama, yağsız kalma veya benzer sorunlar bu sesin çıkmasına neden olabilir. Klima pompası arızasının yine benzer sorunları ortaya çıkardığı bilinir. Şanzıman ve şarj dinamosu bilyesi kontrolü yaparak sorunu kaynağında çözebilirsiniz.
 
Vuruntu sesi yıllardan beri insanların üzerinde durduğu sorunların ortaya çıkmasına yardımcı olur. Otomotiv sektöründe araçtan çıkan seslerin arıza takibi için önemli kaynak olduğu bilinir. Araçtan gelen vuruntu şeklindeki sesler ise mekanik aksamların bazılarında gevşeme veya bozulma olduğunu gösterebilir. Yerinden çıkmış parçalar, özelliğini kaybetmiş parçalar, burada çoğunlukla vuruntu gibi bir sesin ortaya çıkmasına neden olabilir. Sesin geldiği yeri tespit edip sorunu bulmak uzman ekiplerle daha kolay olacaktır.
 

Arabanızı Sürerken Gelen Seslere Kulak Verin

Aracınızın Çıkardığı Sesler Ne Anlama Geliyor?

Aracınızın Çıkardığı Sesler Ne Anlama Geliyor?

Sürtünme sesi ile önemli bir problemin ortaya çıktığını anlamak zor değildir. Araçtan gelen seslerin arıza belirtisi olduğunu herkes kabul eder. Bu tür seslerin size daha büyük zarar oluşturmasını elbette istemezsiniz. Erkenden yapılacak müdahale ile sesin yerini tespit edebilir, sorunu giderebilirsiniz. Aracın silindirinde motor aksamında ve buna bağlı sistemlerde bu sesler olabilir. Disk, dişli, rulman ve kayış gibi unsurların düzenli çalışmaması benzer seslerin ortaya çıkmasına neden olur. Frenlerde sorun varsa yine bu sesle sorunu anlamak mümkün olur.
 
Uğultu sesi şeklinde araçtan gelen sesleri dikkatlice takip ettiğinizde, buradaki sorunları anlamak ve tespit etmek daha kolay olmaktadır. Uzman sürücüler genellikle aks bilyesinden bu tür sesler geldiğini bilir. porya bilyesinin aşınması veya yıpranması ses çıkmasına neden olabilir. Rulman değişimi çoğu zaman bu tür sorunların kesilmesine neden olur. Arızanın yerini tespit edebilmek için sesleri takip etmek, bununla beraber bir uzmandan yardım almak gerekir. Teknik servisin çalışmaları bu konuda size yardımcı olacaktır.
 
Herhangi bir ses duyduğunuzda aracınızda bir problem işaretidir. Bu sesi ortadan kaldırmak için çoğu zaman onarım tamir bakım ve parça değişim çalışmaları zorunlu olur. Uzmanların bu konuda karar vermesi daha mantıklı olacaktır deneyimli bir servisin çalışmaları ile benzer problemleri ortadan kaldırmak daha kolay olacaktır.
 

Aracınızın Çıkardığı Sesler Ne Anlama Geliyor?