Elektronik Arıza

Elektronik Arıza

Yeni nesil araç bakım işlemleri arasında en önemli hizmet kategorilerinden biri olan elektronik arıza tespiti araçların kullanım performanslarını yakından ilgilendirir.

Motor çalışma düzeneğinden kabin için yönetim sistemlerine, aydınlatma sistemlerinden klima aksamlarına kadar sayısız bölümde elektronik teçhizatın yer alması; elektronik bakım işlemlerinin önemi arttırmaktadır. Bu nedenle profesyonel şekilde planlanmış ve bilgisayarlı ölçümler kullanılarak yapılan elektronik arıza tespiti için, uzman hizmet sağlayıcılar tercih edilmelidir.

Oto Bakım Periyotları

Araç kullanımında sürüş güvenliği ve konfor kriterlerinin karşılanması düzenli bakım işlemlerinin yapılmasıyla mümkündür. Dolayısıyla iç ve dış aksamlardan motor performansına kadar tüm bölümlerin onarım/ sorun tespit işlemlerini içeren periyodik bakım uygulamalarına özen gösterilmelidir. Elektronik arıza tespiti işlemlerinden motor performansına, mevsimsel bakımlardan yönetim sistemleri kontrolüne kadar belirli aralıklarla yapılan oto bakım periyotları şu şekilde sıralanabilir:

  • Km başı bakımlar
  • Yaz bakımları
  • 15 adım kontrol uygulamaları

Öncül hazırlıkların gerçekleştirildiği mevsimsel bakımlar sürüş güvenliği ve konforu kriterlerinin karşılanması adına hayati önem taşır. Elektronik arıza tespiti uygulamalarını da kapsayan periyodik bakımlarda; aydınlatmadan akü aksamlarına değin pek çok bölüm uzmanlar tarafından teste tabi tutulur ve performans ölçümü yapılır. Hasar ve sorun tespiti sonrası onarım planlamaları alanda uzman hizmet sağlayıcılar tarafından gerçekleştirilmelidir. Böylece işlem güvenliği ve uygulama sonrası garanti koşulları sağlanabilir.

Elektronik Arıza Tespiti Uygulamaları

Elektronik sistemlerin arızalanması sonucu araç kullanımında ciddi aksaklıklar yaşanabilir. Bu arızaların tespitinde özel bilgisayar tespit programları kullanılarak raporlama yapılır. Elde edilen bilgiler ışığında araçta yaşanan elektronik sistem sorunlarının listesi çıkarılır. Böylece geleneksel yöntemlerin aksine aksamların çıkarılmasına gerek kalmadan, araçta fiziki hasar ve yıpranmalara sebep olmadan elektronik arıza tespitiyapılabilir.

Oto elektrik ve elektronik sistemlerin bakım ve onarımı için yapılan planlamaların profesyonel kapsamda olması için araç sahiplerinin uzman hizmet firmalarını tercih etmesi gerekir. Yeni nesil araç bakım uygulamaları kapsamında elektronik sistemlerin karşılaşabileceği tüm arıza ve hasarlara yönelik tespit uygulamaları profesyonel ekipman kullanımıyla tespit edilebilmektedir. Bu hizmetlerin nitelikli şekilde alınması adına yetkili firmaların uzman desteğinden yararlanılmalıdır. Derm Otomotiv Bosch Car Service Sancaktepe Elektronik Arıza Tespit, Samandıra Elektronik Arıza bulma ve tamir etme servisi olarak sizlere çözümler sunmaktayız.

Araç güvenlik sistemleri bakımı hakkında detaylı bilgi için bizi arayın.

İlgili Konular

Kışın Araçta Kontrol Edilmesi Gerekenler

Kışın Araçta Kontrol Edilmesi Gerekenler

Yukarıdaki durumlara dikkat ederek zorlu kış şartları boyunca aracınızı gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Dikkat edeceğiniz bu durumlar aracınızın sağlığını koruyup ömrünü uzatacaktır. Aynı zamanda sürüş esnasında da sizlere büyük konfor sağlayacaktır.

Rehbere git

Yağmurlu Havalarda Güvenli Sürüş Önerileri

Yağmurlu havalarda güvenli sürüş pek çok açıdan zorlayıcı olabiliyor. Özellikle zeminin ıslak ve kaygan olması pek çok sürücü için zorlayıcı olduğu gibi istenmeyen sonuçlar da meydana gelebiliyor. Bunun gibi değişken hava şartlarında her zamankinden daha dikkatli ve kontrollü araç sürüşü hem sizi hem de diğer sürücüleri tehlikelerden uzak tutuyor. Özellikle araç sürüşü esnasında dikkatli olmak ve her koşulda odaklanmak çok önemlidir. Aksi halde istenmeyen sonuçlar meydana gelebilir. Zaten zor olan sürüş bir de aracın periyodik bakım gibi eksiklikleri söz konusu olduğunda da...

Rehbere git
Yağmurlu Havalarda Güvenli Sürüş Önerileri
Kış Lastiği Ne zamana kadar kullanılır

Kış Lastiği Ne zamana kadar kullanılır

Kış dönemi boyunca kış lastiği sürekli kullanılır mı? Cevabı kesinlikle hayır olan bu soru büyük problemler meydana gelmesine yol açabilmektedir. Her lastiğin üzerinde üretim tarihi bulunmaktadır. Genel olarak farklı kullanım ömürlerine sahip olan lastikler kullanım sürecine de bağlu olarak değişiklik göstermektedir. Bu sebeple lastikleri kontrol etmeli ve durumunu gözden geçirdikten sonra aracınızı monte etmelisiniz. Kullanılamayacak olan kış lastikleri şu şekilde öne çıkmaktadır; Lastik üzerinde meydana gelen çatlamalar Kullanım ömrü dolmuş olan lastikler Gerekli yüzey...

Rehbere git

Kusurlu Amortisör Muayeneye engel mi?

Kusurlu amortisör sistemleri muayene sırasında oldukça zor kontrol edilen bileşenlerden biridir. Zaman zaman kusurların anlaşılamaması gibi durumlar meydana gelmektedir. Bu gibi durumlar muayeneden sorunsuz bir şekilde geçmenizi sağlasa da muayene sonrası ilk iş olarak araç kontrol edilmeli ve arızalı olan sistemler tamir ettirilmelidir. Araç içi ve dışı trafik güvenliğinde son derece büyük öneme sahip olan amortisörler düzenli olarak kontrol edilmelidir. Günümüzde bazı kişiler tarafından suistimal edilen muayene sisteminde patlak amortisörlü araçlar da muayeneyi geçebilmek...

Rehbere git
Kusurlu Amortisör Muayeneye engel mi?