ESP Işığı Neden Yanar?

ESP Işığı Neden Yanar?

ESP ışığı neden yanardiyorsanız ve bu durum karşınıza gelmişse aracınızda hatalı çekiş kontrolü sorunu var demektir. ESP® yani ‘’Electronic Stability Program’’ 1995 yılında Bosch markasının ürettiği bir araç güvenlik sistemidir. Bu sistem geçen zaman içinde sürekli gelişmiş ve daha güvenli araç kullanımı konusunda araç sürücülerinin yardımcısı olmuştur. Otoyollarda ani manevraların yarattığı riskleri önleme adına devreye giren ESP, aracın sürücü kontrolünde kalmasına yardımcı olur. Bu sayede yoldan çıkma, kazaya sebebiyet verme ve risk durumlarında koruyucu bir tedbir olarak öne çıkar.
Araçlarda güvenlik sağlayan bu programın çalışır durumda olması hayati önem taşır. Araç ön göstergesinde ESP sistemine ait bilgi verici bir panel bulunur. EğerESP ışığı neden yanar gibi sorular kafanızatakılıyorsasayfamızdabu arıza ve çözüm yolları hakkında bilgilere yer vereceğiz.

ESP Işığı Neden Yanar?

ESP Işığı Nedir Ve Neye İşaret Eder?

ESP Işığı Nedir Ve Neye İşaret Eder?

ESP ışığı neden yanar sorusundan önce bu sistemin ne olduğu ve neden çalıştığı hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Göstergede bir araç resmi ve aracın tekerleğinden çıkan iki kavisli çizgi bu sistemin karşılığıdır. Burada ışık yanarsa aracın stabilitesinde bir sorun olduğu görülür. Böylece araçta hatalı çekiş kontrolü sorunu olduğu anlaşılır. Aracın hızlandığı durumlarda veya yolun kaygan olduğu durumlarda ışığın yanması sık görülür. Bu uyarı sayesinde sürücüler daha dikkatli olur ve kontrolün kendilerinde kalmasını sağlamaları mümkün olur. İkaz ışığı yanıyorsa aşağıda bulunan sebepler aklınıza gelmelidir:

 • Fren lamba şalter arızası ve bu sistemde ortaya çıkan sorunlar
 • Araçların tekerleğininyanlış boyutta olması
 • Akünün bitmek üzere olması ve akü voltajının yeterli seviyede olmaması
 • Çekiş kontrolünün hatalı olması
 • Direksiyon açısını gösteren sensörlerde oluşan arızalar
 • ABS parça sisteminde ortaya çıkan sorunlar
 • Araçta bulunan bağlantı kablolarının eskimiş olması
Opel Astra servis ESP ışığı neden yanar sorusu bu marka araç kullanıcıları için oldukça önemli bir konudur. Rampa yukarı yol çıkarken veya zorlu iklim koşullarında yolculuk yaparken lastikler patinaj yapabilir. Aracın çekiş gücünde yaşanan kayıpları ikaz ışığı ile tanımlamak mümkün olur. Bu gibi durumlarda ESP sistemi devreye girer ve aracın çekiş gücünün sağlanmasına yardımcı olur. ESP nedir dediğinizde, bu sistemin koruyucu ve güven veren bir sistem olduğu cevabı karşınıza çıkacaktır. Sürekli olarak gelişim halinde olan bu sistem araçlar için yüksek emniyet katkısı anlamını taşır.
Donanımlı bir hizmet adresi olan servis Opel Astra servis ESP ışığı neden yanar gibi soruların cevaplarını bulmada müşterilerine yardımcı olur. Bosch güvenlik sistemini tercih eden araç markalarından biri de Opel’dir. Genelde bu tür lamba yanma olayları aracı kullanırken güvenlik risklerinin ortaya çıktığını gösterir. Eğer aracı zorlayan herhangi bir durum veya yolda bir sorun yoksa yanan ışık gösterge ya da başka bir noktada arıza olduğunu gösterebilir. Uzman Opel servis yetkilileri bu tip sorunları çözme konusunda mevcut tecrübeleri ile çözüm oluşturur.

ESP Işığı Nedir Ve Neye İşaret Eder?

ESP Arızalanırsa Ne Olur?

ESP Arızalanırsa Ne Olur?

ABS ESP ışığı neden yanar dersek aslında göstergelere hakim olan her sürücü bu konuda bilgi sahibidir. ABS bir fren sistemi olup, ESP ise aracı stabil tutan bir sistem olarak karşımıza çıkar. Her iki sistemin verimli şekilde çalışması araçların daha güvenli yolculuk yapmasına katkı sağlar. EPS nedir diyen ve araç programlarını araştıran herkes, sonucunda güvenlik olan bir teknoloji bilgisine ulaşır. Araç kontrolünü sağlamada etkili olan bu sistem bozulursa şu sorunlar ortaya çıkar:

 • Aracın güvenli yol tutuşunda sorun yaşanır
 • Araç dengesinde olumsuz kontrolden kaynaklanan riskler yaşanır
 • Aracın savrulma riski ortaya çıkar
 • Kaza gibi istenmeyen ihtimaller oluşabilir
 • Aracın sürücü ve yolculara verdiği güven kaybolur
ABS EPS ışığı neden yanar ve yanan ışık ne gibi riskleri beraberinde getirir sorusu çok sık sorulur. Burada maddeler şeklinde yapılan açıklama ise bu soruya verilen cevabı göstermektedir. Otoyollarda ve uzun yolculuklarda bu gelişmiş teknik sistemlerin çok zaruri bir ihtiyaç olduğunu söylemek mümkündür. Model olarak daha yeni olan araçlarda bir önceki yıla ve döneme göre daha gelişmiş sistemler kullanılır. Buna rağmen önceki dönem araçlarda görülen elektronik sorunlar, eleman kadrosu güçlü olan servisler tarafından çözüme kavuşturulur.  Böylece araç sahiplerinin ESP nedir sorusunu da tecrübeli bir servis hizmetleri ile cevaplamış olur.

ESP Arızalanırsa Ne Olur?

Sıkça Sorulan Sorular

ABS Ve EPS Işığı Neden Yanar?

ABS ve EPS ışığı neden yanar diyorsanız öncelikle Bosch araç emniyet sistemlerinin birbirine bağlı olduğunu bilmeniz gerekir. Sürücülere güven veren bu teknoloji sürekli gelişim içindedir. Bu sistemlerin düzgün çalışıp çalışmadığını sürücüler gösterge panelinden takip edebilir. Eğer ikaz ışığı yanıyorsa yola ve araca bağlı olarak bazı sorunların ortaya çıkması söz konusu olabilir. Her şekilde araçta bir takım sorunlar oluştuğunda yola çıkmak riskli hale gelir. Özellikle uzun yolculuk öncesinde araçta bulunan emniyet sistemlerinin sorunsuz çalışması gerekir. Uzmanlar tarafından yapılacak inceleme ile hem pratik hem de güven veren bir kontrol gerçekleşir.
Fren sistemi ve aracı yolda stabil tutma programı sürücüler için ve trafikte seyreden diğer araçlar için bir fırsatın göstergesidir. Kendini otomotiv gelişimine adamış olan Bosch markası bu teknolojilerin gelişimini sağlayıp kaza riskini minimize etmek için büyük emekler vermiştir. Araçta öne çıkan tedbir ve emniyet sistemleri, aynı zamanda ikaz uyarıları ile araç kullanan insanlara mesaj iletmek durumundadır. Bu sebeple her yanan ikaz ışığını dikkate almak ve buna göre yolculuk yapmak gerekir. Aracın doğru güzergâhta kalması ve doğru bir manevra yapmasında ESP bir çözüm teknolojisidir. Bu sistemden gelen ikaz ışıklarına dikkat ederek yol ve trafik güvenliğini sağlamak, sürücülere ve o anda trafikte olan herkese önemli avantaj sağlar.

ESP Sistemi Arızalanırsa Nereden Yardım Almak Gerekir?

BAS EPS ışığı neden yanar sorusu, elektrikli direksiyon sisteminde bir arıza olduğunda gösterge panelinde ortaya çıkan bir uyarı sistemi olarak cevaplanabilir. Genelde bu sistemde ortaya çıkan sorunlar insanların çok daha dikkatli olması konusunda uyarıcı bir özellik taşır. Otomotiv güvenlik sistemleri ve araçta bulunan elektronik sistemler uzman desteğini zorunlu kılar. Tetkik, tespit ve çözüm süreçlerinde farklı makine ve teknolojileri kullanmak gerekir. Donanımı üst düzeyde servis sayesinde teknoloji ve tecrübeli teknisyen desteği sağlanır.
Araç için hayati önem taşıyan araç güvenlik sistemleri işin ustalarına emanet edilmelidir. Yol güvenliği gibi hayati konularda insanların hata lüksü yoktur. Araçlar servisten çıktığında güven vermelidir. ESP gibi önemli bir sistemin arızası giderildikten sonra araç yolculuğu daha güvenli hale gelir. Bosch teknolojileri gün geçtikçe araç trafiğini daha güvenli hale getirebilmek için çalışmalar yapmaya devam etmiştir. Bu çalışmaların sonucu olarak emniyet sistemleri gelişmiş ve böylece daha sağlıklı bir ulaşım söz konusu olmuştur. Araçta bulunan birtakım sorunları çözmek adına karar verirken ince eleyip sık dokumak gerekir. ESC ne demek sorusu insanların kafasını kurcalarken, bu sorunun cevabını uzman servisten almak çok daha sağlıklı bir sonuç yaratacaktır.