Oto Akü Kontrol

Oto Akü Kontrol

Araçların ihtiyaç duyduğu elektrik enerjisi için tek kaynak akülerdir. Bu durumda ilk çalışma anında itibaren tüm sistemin bağlantıda kalması, elektronik aksamların çalışması, motor ve yönetim bölümlerinin enerji ihtiyacının karşılanması için akü verimi oldukça önemlidir.

Motorun çalışma anında ateşleme işlemi de aküden alınan enerji aracılığıyla yapılır. Yüksek verim ve çalışma düzeninde konfor kriterlerinin karşılanması için akü sistemlerinin düzenli şekilde kontrol edilmesi gerekir. Bu kontroller alanda uzman hizmet sağlayıcılar tarafından, optimal değerlere göre yapılmalıdır. Çünkü akü kontrolü belirlenmiş ölçekler dahilinde yapılması gereken bir işlemdir.

Araç Bakım Uygulamaları

Hem motor sağlığı hem de araç yürüründe hayati önem taşıyan bölümlerin korunması için oto periyodik bakım hizmetlerinin düzenli şekilde takip edilmesi önemlidir. Akü kontrolü dahil olmak üzere tüm araç bakım uygulamaları alanında uzman hizmet sağlaycılar tarafından yapılmalıdır. Oto bakım işlemlerinde her bir bölüm için farklı uzman bilgisi gerekebilir. Bu sebeple yetkili firmalarda elektrik elektronikten fren sistemlerine, klima sistemlerinden motor teçhizatına kadar farklı bölüm ekipleri hizmet verir. Araç bakım uygulamalarında periyodik olarak yapılan kontroller şu şekilde sıralanabilir:

  • Elektrik elektronik sistemleri kontrolü/ bakımı
  • Akü kontrolü
  • Fren sistemleri kontrolü/ bakımı
  • Motor sıvıları kontrolü/ dolumu
  • Filtreleme sistemleri bakımı/ değişimi

Araç kullanımının güvenlik ve konfor kriterlerine uygun yapılabilmesi profesyonel ekipman, orijinal materyal ve alan uzmanı ekiplerle mümkündür. Dolayısıyla tüm bakım uygulamalarında yetkili firmaların tercihi alınan hizmetin nitelikli olması bakımından önemlidir. Aksi durumlarda yapılan işlemlerin garanti kapsamına girmemesi, uygulama sırasında planlama ve düzenleme hataları gibi sorunlarla karşılaşılabilir. Bu risklerin ortadan kaldırılması için akü kontrolüdahil tüm bakım ve kontrol uygulamalarında yetkin firma hizmeti tercih edilmelidir. Sancaktepe oto akü kontrolü servis noktamızı ziyaret edebilirsiniz.

Akü Kontrolü ve Önemi

Akülerde optimal V değerlerinin korunmaması zamanla verimin düşmesine neden olabilir. Aydınlatma sistemlerinde ateşleme sistemlerine kadar ana güç kaynağı olarak kullanılan akülerin düzenli kontrollerle korunması gerekir. Akü kontrolüperformans ölçümü yapılarak planlanır. Optimal değerlere sahip olmayan akülerde ya da boşalan akü kutularında onarım ve dolum çalışmaları gerçekleştirilir. Bu sayede araçlarda performansı yüksek akü kaynakları kullanılabilir. Oto akünüzü değiştirmeden önce oto akü kontrolü için Sancaktepe oto servisimizi ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Konular

Kış Lastiği Ne zamana kadar kullanılır

Kış Lastiği Ne zamana kadar kullanılır

Kış dönemi boyunca kış lastiği sürekli kullanılır mı? Cevabı kesinlikle hayır olan bu soru büyük problemler meydana gelmesine yol açabilmektedir. Her lastiğin üzerinde üretim tarihi bulunmaktadır. Genel olarak farklı kullanım ömürlerine sahip olan lastikler kullanım sürecine de bağlu olarak değişiklik göstermektedir. Bu sebeple lastikleri kontrol etmeli ve durumunu gözden geçirdikten sonra aracınızı monte etmelisiniz. Kullanılamayacak olan kış lastikleri şu şekilde öne çıkmaktadır; Lastik üzerinde meydana gelen çatlamalar Kullanım ömrü dolmuş olan lastikler Gerekli yüzey...

Rehbere git

Kışın Araçta Kontrol Edilmesi Gerekenler

Yukarıdaki durumlara dikkat ederek zorlu kış şartları boyunca aracınızı gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Dikkat edeceğiniz bu durumlar aracınızın sağlığını koruyup ömrünü uzatacaktır. Aynı zamanda sürüş esnasında da sizlere büyük konfor sağlayacaktır.

Rehbere git
Kışın Araçta Kontrol Edilmesi Gerekenler
Kusurlu Amortisör Muayeneye engel mi?

Kusurlu Amortisör Muayeneye engel mi?

Kusurlu amortisör sistemleri muayene sırasında oldukça zor kontrol edilen bileşenlerden biridir. Zaman zaman kusurların anlaşılamaması gibi durumlar meydana gelmektedir. Bu gibi durumlar muayeneden sorunsuz bir şekilde geçmenizi sağlasa da muayene sonrası ilk iş olarak araç kontrol edilmeli ve arızalı olan sistemler tamir ettirilmelidir. Araç içi ve dışı trafik güvenliğinde son derece büyük öneme sahip olan amortisörler düzenli olarak kontrol edilmelidir. Günümüzde bazı kişiler tarafından suistimal edilen muayene sisteminde patlak amortisörlü araçlar da muayeneyi geçebilmek...

Rehbere git

Yağmurlu Havalarda Güvenli Sürüş Önerileri

Yağmurlu havalarda güvenli sürüş pek çok açıdan zorlayıcı olabiliyor. Özellikle zeminin ıslak ve kaygan olması pek çok sürücü için zorlayıcı olduğu gibi istenmeyen sonuçlar da meydana gelebiliyor. Bunun gibi değişken hava şartlarında her zamankinden daha dikkatli ve kontrollü araç sürüşü hem sizi hem de diğer sürücüleri tehlikelerden uzak tutuyor. Özellikle araç sürüşü esnasında dikkatli olmak ve her koşulda odaklanmak çok önemlidir. Aksi halde istenmeyen sonuçlar meydana gelebilir. Zaten zor olan sürüş bir de aracın periyodik bakım gibi eksiklikleri söz konusu olduğunda da...

Rehbere git
Yağmurlu Havalarda Güvenli Sürüş Önerileri