Oto Kış Bakım

Oto Kış Bakım

Araç kullanımı için en zorlu koşullar kış aylarında yaşanmaktadır. Bu nedenle araç bakım ve kontrol periyotları arasında en önemli kategori kış bakımı uygulamalarıdır.

Bu bakımlar; Lastiklerden aküye, fren sistemlerinden klima bakımına kadar pek çok bölümde uzman uygulamalarından oluşur. 

Alınan hizmetin nitelikli olması ve orijinal ekipman desteğiyle gerçekleştirilmesi; araçların kullanım ömrünün uzaması ve sürüş güvenliğinin sağlanması için önem taşır. Dolayısıyla araç sahiplerinin periyodik bakım uygulamalarında yetkili firmalardan hizmet alması gerekir. Böylece kış bakımıdahil olmak üzere tüm servis hizmetlerinde garanti kapsamında işlem yaptırmak mümkündür. 

Periyodik Bakım Nedir?

Oto bakım kategorileri Km başı bakımlar ve periyodik bakımlar olarak iki temel başlıkta uygulanır. Km başı bakımlar motor performansının iyileştirilmesi ve ağır bakımlar dahil olmak üzere yürürdeki aksamların onarılması için planlanır. Periyodik bakımlar ise daha çok mevsim koşulları ve sürüşteki ortam şartlarına uygun biçimde araçta revize ve koruma işlemlerini kapsar. Periyodik/ mevsimsel bakımlar şunlardır:

  • Bahar bakımı
  • Yaz bakımı
  • Kış bakımı
  • Dört mevsim bakım uygulamaları
  • 15 adım kontrol bakımı
 

Periyodik bakımlarda mevsim ve yol şartlarına uygun materyal değişimi en mühim konudur. Çünkü araçların çalışma düzeneği için bazı hava koşulları ve yol şartları hasara sebep olacak düzeyde zorlaşabilir. Özellikle kış aylarında aşırı düşük sıcaklık ve kar yağışından etkilenen yol şartları sebebiyle araçların kullanım performansında düşüş meydana gelebilir. Bu sorunla karşılaşmamak için kış bakımıuygulamalarının profesyonel şekilde yapılması gerekir. Böylece oto bakım işlemleri kapsamında lastiklerden frenlere, klima sistemlerinden elektronik aksamlara kadar sayısız bölümde mevsime uygun revizeler yapılır. Derm Otomotiv Sancaktepe Oto Kış Bakım, Samandıra Oto Kışlık Bakım Servisi olarak araçlarınızı kışa hazır hale getirerek güvenli sürüş keyfi sunuyoruz. Sancaktepe oto servis hizmet noktamıza davetlisiniz.

Kış Bakımı Uygulamalarının Önemi

Zorlu kış şartlarında araçların motor performansı ve sürüş konforunu arttırmak ancak düzenli bakım uygulamalarıyla mümkündür. Periyodik bakımlar arasında en önemli uygulamaların yapıldığı kış bakımıbilhassa trafik güvenliğinin sağlanması açısından kritik uygulamalar arasında yer alır. Araçların buzlu ve karlı yollarda kaymaması, güvenli mesafede fren sistemlerinin verimli çalışabilmesi, akü ve elektrik sistemlerinin soğuk havadan etkilenmemesi için kış bakım uygulamalarının profesyonel hizmet sağlayıcılar tarafından mevsim başlangıcında yapılması gerekir. Sancaktepe periyodik bakım noktamıza bekliyoruz.

İlgili Konular

Kusurlu Amortisör Muayeneye engel mi?

Kusurlu Amortisör Muayeneye engel mi?

Kusurlu amortisör sistemleri muayene sırasında oldukça zor kontrol edilen bileşenlerden biridir. Zaman zaman kusurların anlaşılamaması gibi durumlar meydana gelmektedir. Bu gibi durumlar muayeneden sorunsuz bir şekilde geçmenizi sağlasa da muayene sonrası ilk iş olarak araç kontrol edilmeli ve arızalı olan sistemler tamir ettirilmelidir. Araç içi ve dışı trafik güvenliğinde son derece büyük öneme sahip olan amortisörler düzenli olarak kontrol edilmelidir. Günümüzde bazı kişiler tarafından suistimal edilen muayene sisteminde patlak amortisörlü araçlar da muayeneyi geçebilmek...

Rehbere git

Yağmurlu Havalarda Güvenli Sürüş Önerileri

Yağmurlu havalarda güvenli sürüş pek çok açıdan zorlayıcı olabiliyor. Özellikle zeminin ıslak ve kaygan olması pek çok sürücü için zorlayıcı olduğu gibi istenmeyen sonuçlar da meydana gelebiliyor. Bunun gibi değişken hava şartlarında her zamankinden daha dikkatli ve kontrollü araç sürüşü hem sizi hem de diğer sürücüleri tehlikelerden uzak tutuyor. Özellikle araç sürüşü esnasında dikkatli olmak ve her koşulda odaklanmak çok önemlidir. Aksi halde istenmeyen sonuçlar meydana gelebilir. Zaten zor olan sürüş bir de aracın periyodik bakım gibi eksiklikleri söz konusu olduğunda da...

Rehbere git
Yağmurlu Havalarda Güvenli Sürüş Önerileri
Kışın Araçta Kontrol Edilmesi Gerekenler

Kışın Araçta Kontrol Edilmesi Gerekenler

Yukarıdaki durumlara dikkat ederek zorlu kış şartları boyunca aracınızı gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Dikkat edeceğiniz bu durumlar aracınızın sağlığını koruyup ömrünü uzatacaktır. Aynı zamanda sürüş esnasında da sizlere büyük konfor sağlayacaktır.

Rehbere git

Kış Lastiği Ne zamana kadar kullanılır

Kış dönemi boyunca kış lastiği sürekli kullanılır mı? Cevabı kesinlikle hayır olan bu soru büyük problemler meydana gelmesine yol açabilmektedir. Her lastiğin üzerinde üretim tarihi bulunmaktadır. Genel olarak farklı kullanım ömürlerine sahip olan lastikler kullanım sürecine de bağlu olarak değişiklik göstermektedir. Bu sebeple lastikleri kontrol etmeli ve durumunu gözden geçirdikten sonra aracınızı monte etmelisiniz. Kullanılamayacak olan kış lastikleri şu şekilde öne çıkmaktadır; Lastik üzerinde meydana gelen çatlamalar Kullanım ömrü dolmuş olan lastikler Gerekli yüzey...

Rehbere git
Kış Lastiği Ne zamana kadar kullanılır