Otomatik Şanzıman Tamiri

Otomatik Şanzıman Tamiri

Araç şanzımanları oldukça gelişmiş teknolojilerle donanımlıdır ve çok kompleks bir yapıya sahiptir. Pek çok farklı dişlinin bulunduğu muazzam yatak, aracın hızını ayarlama konusunda çok önemli görevleri üstlenir. Otomatik vites araçlarda ise bu konuda sistemler daha konforlu ve modern çalışmaya olanak tanımaktadır. Son derece kaliteli metal alaşımlardan oluşmuş dişliler, kendince çok önemli bir göreve sahiptir. Şanzımanda oluşacak bir arızanın aracın performansına olumsuz bir etkisi olacaktır. Özellikle olumsuz bir katkıyı yaşamamak adına, şanzıman arızalarında uzman desteğini ve servis tecrübesini yanınızda görmek sizin için çok daha iyi olacaktır.
 
Günümüz standartlarında şanzıman konusunda, tamir, bakım, onarım ve değişim hizmetleri verilmektedir. Şanzımanın arızasının durumuna bakarak uzmanların yapmış olduğu planlamalar, donanımlı bir servisin hizmetleri ile karşınıza gelmektedir. Şanzıman arızaları eğer zamanında giderilmezse, daha büyük sorunlar kaçınılmaz olur. Bu konuda tamir ve bakım hizmetlerini uygun şekilde yerine getiren uzmanlar, donanımlı bir servisin kaliteli hizmetleri ile ihtiyaçları çok verimli bir şekilde karşılamak durumundadır. Herhangi bir araçta oldukça önemli görev üstlenen şanzıman, adeta hareket mekanizması gibidir. Pek çok farklı ürün, dişli ve alaşım metalden oluşan sistemler, bir arada uyumlu şekilde çalışır. Aşınmaya ve yıpranmaya karşı yağ ile desteklenen sistem, zaman içerisinde farklı nedenlerden dolayı yıpranma ve dejenere olma durumu ile karşı karşıya kalabilir. 
 
Aracın çekişi, gücü performansı ve geleceği düşünüldüğü zaman şanzıman, arızaların bir an evvel giderilmesi her zaman büyük önem taşır. Otomotiv sektöründe araç kalitesini korumak için, düzenli ve periyodik bakımlar her zaman büyük önem taşımaktadır. Bu tür bakımlar esnasında araçların sıvı ve yağ kontrolleri zamanında yapılır. Düzenli yağ değişimi sayesinde şanzıman ömrünü daha uzun tutmak söz konusu olmaktadır. Günümüzün teknolojisi ve gelişmiş arıza tespit cihazları, bilgisayarlı, elektronik ve avantajlıdır. Bu tür cihazları kullanmak suretiyle, şanzıman başta olmak üzere pek çok arızanın tespiti hemen ve hızlı bir şekilde yapılmaktadır. 
 
Motorun gücünü ve hareketini tekerlere aktaran sistem, aracın çalışmasına yardımcı olur. Bu sistemde oluşacak herhangi bir arıza ise aracın çalışmasının önünde önemli bir engel olur. Böylesine karmaşık ve birbiriyle uyumlu çalışan dişliler ve parçalar, elbette çok önemli bir teknolojinin karşılığıdır. Aracın gücünü ve performansını temsil eden şanzıman, ancak düzenli çalıştığı zaman yüksek verimlilik ve performans ortaya koyar. Hem şekil olarak hem de işlevsel bakımından araç şanzımanları çok önemli görevlere sahiptir. İhtiyaç duyulduğu zaman uzman servisin desteği ile otomatik şanzıman tamiri en iyi şekilde sunulmalıdır. Şanzıman ile alakalı problemleri çok fazla büyütmeden gidermek istediğinizde, teknoloji donanımı üst düzeyde olan servis size bu konuda önemli destek ve fırsat sağlayacaktır. 

Otomatik Şanzıman Tamiri

Şanzıman Arızaları

Şanzıman Arızaları

Şanzıman arızaları durumunda, uzman servisin desteğini ve yardımını almalısınız. Oldukça profesyonel şekilde hazırlanmış ve müşteri memnuniyetine avantaj sağlamış olan servis hizmetleri, şanzıman ile ilgili problemlerin giderilmesi için en iyi çözümü ve hizmet avantajını ortaya koyacaktır. Bu alanda çok sık karşılaşılan sorunlar içerisinde; 
 
 • Şanzıman yağının eksilmesi 
 • Şanzıman yağının bitmesi 
 • Dişlilerde kırılma 
 • Düzensiz vites değiştirme kaynaklı sorunlar 
 • Senkromeç sarılarının zarar görmesi ve kırılması 
 • Şanzıman dişlilerinin aşınması ve dejenerasyonlar 

Başlıca sorunlar olarak karşınıza gelmektedir. Böylesine önemli bir parça ve önemli bir sistemin korunması için, elbette insanların çok akılcı ve nitelikli bir yaklaşımla çözüm üretmesi gerekir. Genellikle önemli bir problem şeklinde karşınıza çıkan şanzıman arızaları, çok hızlı ve güvenilir çalışmalarla hemen giderilmelidir. Dişli ve çok yönlü mekanizmalar şanzıman içinde bulunur ve çok çalışır. Çok çalışmaya bağlı olarak bu sistem ve parçaların çok çabuk dejenerasyonu söz konusu olur. Aracın güç üretmesi ve ürettiği gücü hareket için kullanması araç mantığını özetler. Bu durumda adeta gücün harekete dönmesinde şanzıman çok önemli bir göreve sahip olur.
 
Şanzıman gibi kompleks sistemler, pek çok parça dişli ve benzer aksamı bünyesinde bulundurur. Her bir parça kendince önemli görevlere sahiptir. Herhangi bir dişlinin tek bir parçasının kırılması bile, sisteme çok büyük zararlar verebilir. Aşınma ve yıpranmaya bağlı sorunları, yine burada büyük problemler içerisinde tanımlamak gerekir. Otomatik şanzıman tamiri hizmeti konusunda, deneyimli ve tecrübeli servis bünyesinde yıllardan beri önemli çalışmalar yapılmaktadır. Şanzıman ile ilgili sorunların tespiti ve bu sorunların giderilmesi konusunda hemen harekete geçen uzmanlar, sorunların çözümüne ve problemlerin giderilmesine büyük destek sağlamaktadır. 
 
Aracın performansını en iyi seviyede tutmak isteyen sürücüler ve araç sahipleri için, burada yıllardan beri güvenilir çalışmalar yapılmış ve bu çalışmalar çok iyi sonuç vermiştir. Başarılı bir ürün performansı ve aracın randımanı için, şanzıman arızaları durumlarında alınacak tedbirler sürücüler için büyük avantajlar sağlamaktadır. Şanzıman konusunda önemli bir ürün ve üretim çalışması yapılmaktadır. manuel araçlarda ve otomatik vitesli araçlarda, bu konuda farklı ürünler ve kullanım şekilleri ortaya çıkmaktadır. 
 
Araç verimliliği ve güçlü performansı korumak açısından, burada insanların memnuniyetini sağlayan servis çalışmaları iyi çözümler yaratmaktadır. Herhangi bir arızanın erkenden tespit edilmesi, arızanın çok fazla büyümeden giderilmesi anlamına gelecektir. Özellikle şanzıman gibi çok önemli bir sistem, mekanik olarak gerçekten göz kamaştırıcı ve mükemmel bir sistem olarak kendini göstermektedir. Bu sistemi içerisinde bulunan her bir parçanın, değerli metal alaşımlarla birlikte kendini gösterdiğini söyleyebiliriz. En zorlu yolculuk ve yol koşullarına dayanacak şekilde tasarlanmış olan dişli ve parçalar, düzenli bakıldığı zaman yıllarca sorunsuz olarak kullanılmaktadır. Güçlendirilmiş metal alaşım dişliler araca büyük destek verir.
 

Şanzıman Arızaları

Otomatik Şanzıman Arızaları

Otomatik Şanzıman Arızaları

Otomatik şanzıman arızaları ortaya çıktığında, uzman servis desteği ile bir an evvel problemleri gidermek gerekir. Şanzıman sorunlarını ne kadar erken giderirseniz aracınız için o kadar iyi olur. Genel olarak otomatik araçlarda ortaya çıkan arızalarda; 
 
 • Geç vites dolması 
 • Vites geçişi esnasında vuruntu hissinin ortaya çıkması 
 • Vites geçişlerinde stabilizasyon bozukluğu 
 • Şanzımanın kompresyon kaçırması ve buna bağlı sorunların ortaya çıkması 
 • Şanzıman yağ kaçağı 
 • Şanzıman kulağı arızası 
 • Şanzıman takozu arızası
Burada en önemli problemler olarak karşınıza gelmektedir. Herhangi bir aracın periyodik bakımları esnasında, bu tip kontroller düzenli şekilde yapılır ve araçlar gözden geçirilir. Aracın randımanı ve tasarruflu ulaşım fırsatı için şanzıman gibi karmaşık sistemlerin düzenli çalışması çok önemlidir. Bu sayede aracın gücü ve verimliliği desteklenmiş olur.
 
Arıza ve sorunların tespiti, giderilmesi, önemli bir süreçtir. Bu esnada uzmanlar öncelikli olarak şanzıman yağını kontrol eder. Yağın değişmesi gerektiği durumlarda, bu değişim hemen sağlanır. Eğer yağ kaçağı veya eksilme söz konusuysa, bu arada aracın zarar görmemiş olması temenni edilir. Bu esnada aracın şanzımanı zarar gördüyse, elbette masraflarınız daha çok artacak ve sorunlarınız daha büyük olacaktır. 
 
Otomatik şanzıman tamiri işlemini gerçekleştiren uzman ekipler, oldukça gelişmiş bir teknolojiye ve çok gelişmiş imkânlara sahiptirler. Muazzam atölye ve istasyonlar bulunan servisler, her türlü hizmetin kolaylıkla gerçekleşeceği adres konumundadırlar. Teknik ekipler ve donanımlı teçhizatlar sayesinde, aracın her türlü bakım, onarım ve arıza giderme çalışması yapılmaktadır. Bilgisayarlı arıza kontrol sistemi ile şanzıman gözden geçirilirken, şanzıman ile ilgili sorunlar varsa hemen tanımlanır ve ortaya konur. Özellikle günümüz standartlarında otomatik şanzıman arızaları büyük bir dert ve sıkıntı ortaya koyabilmektedir. Otomatik araçların en büyük problemlerinden biri de şanzıman problemleridir. Değişik sebeplerden dolayı kaynaklanan bu sorunların giderilmesinde, profesyonel servis ekiplerinin müşterilere büyük katkısı bulunmaktadır. 
 
Araçların daha güvenli şekilde ulaşım fırsatı bulunması ve yüksek performansına sahip olması, tüm sürücülerin istediği bir durumdur. Araçta bulunan karmaşık yani kompleks yapıların her zaman düzenli çalışması, araç verimliliğini artırır. Bu konuda özellikle şanzıman çalışmalarını ayrıcalıklı olarak değerlendirmek gerekir. Pek çok sebepten dolayı ortaya çıkmış olan arızalar, uzman ekibin tespit ve giderme çalışmaları ile sonuca bağlanmaktadır. Önce arızayı tespit etmek daha sonra bu arızanın giderilmesini sağlamak için, gelişmiş teknolojilerden yardım almak gerekir. Şanzımanın verimli çalışması aracın sağlam ve uzun ömürlü olmasına yardımcı olacaktır. 
 

Otomatik Şanzıman Arızaları

Şanzıman Kulağı Arızası

Şanzıman Kulağı Arızası

Şanzıman kulağı arızası en çok rastlanan sorunlardan biridir. Araç şanzımanları özellikle aracın yolculuk esnasında yaşadığı sarsıntıdan etkilenmemelidir. Şanzımanın bu sarsıntıdan etkilenmemesini sağlayan şanzıman kulağı, iç kısmı kauçuk dış kısmı metal bir ürün olarak karşınıza gelmektedir. Yolculuk esnasında araçlarda belli bir yıpranma olduğu bilinen bir gerçektir. Bu yıpranmalar ise pek çok parça ve sistemde zaman içerisinde sorunlar ortaya çıkarabilir. Şanzımanı aracın gövdesine sabitlemek için kullanılan nitelikli unsurların, zaman içerisinde zarar görmesi ve özelliğini yitirmesi söz konusu olmaktadır. 
 
Çoğu zaman metal ve kauçuktan oluşan bu sistem, artık şanzımanı güvenli bir şekilde tutamayabilir. Aracınız hızlanırken, yavaşlanırken ve zorlu yol koşullarında, ister istemez şanzımanda bir titreme ve sallantı söz konusu olur. Bu sallantılar daha çok şoför tarafında değil yolcu tarafında gerçekleşir. Genellikle bu konuda, şanzıman bağlantı elemanlarının gevşemesi, kopması ve özelliğini yitirmesi en büyük problemlerden biri olarak karşınıza gelmektedir. Bu gibi durumlar ortaya çıktığında, sürücülerin bunu anlaması çok zor değildir. Araçta bulunan sarsıntılar ve konforlu yolculuk konusundaki zararın ortaya çıkması, sürücülerin bu durumu anlamasına vesile olmaktadır. Belli bir takım işaretler şanzıman kulağı arızası konusunda sürücüleri uyarmak durumundadır. Eğer bu uyarılara kulak asmayacak olursanız zamanla daha büyük sıkıntılar karşınıza çıkabilir. Bu sebeple sarsıntı ve istikrar kaybı gibi durumlarda hemen harekete geçmek ve çözüm aramak gerekir.
 
Genel olarak rutin kontroller esnasında uzman ekipler aracın ihtiyaçlarını karşılamak için belli bir takım kontroller yaparlar. Bakım çalışmaları olarak bilinen bu süreçlerde, şanzıman ile ilgili problem varsa giderilir. Özellikle şanzıman kulağı olarak nitelenen bir noktada sorun varsa, bunu anlamak çok zor olmayacaktır. Eğer sürücüler bu şikâyetle birlikte servise müracaat edecek olursa, tekrardan sabitleme işlemi yapılır ve iyi bir montaj ile araç tekrardan verimli hale gelir. Montaj esnasında doğru bağlantıların kullanılması gerekir.
 
Araçtan gelen seslerin özellikle arıza sebebini ortaya koymada etkili olduğu bilinir. Şanzıman kaynaklı durumlarda ise çarpma sesi ve vuruntu sesinin çok sık karşılaşılan durumlardan biri olduğu herkes tarafından kabul edilmektedir. Böylesine bir ses duyduğunuzda veya herhangi bir sarsıntı hissettiğinizde, özellikle şanzıman kulağında olan sorunlar buna sebep olabilir. Her dönemde ortaya çıkabilen şanzıman kulağı arızası, bütün araçlar için belli bir takım sıkıntıları ortaya koyabilmektedir. Donanımlı ve tecrübeli bir servisin çalışmaları ile bu tip sorunların çözümü ve bertaraf edilmesi mümkün olmaktadır. 
 

Şanzıman Kulağı Arızası

Şanzıman Takozu Arızası

Şanzıman Takozu Arızası

Şanzıman takozu arızası çok sık karşılaşılan sorunlardan biridir. Araç şanzımanı değişik sebeplerle arızalarla karşı karşıya kaldığında, usta sürücüler bu durumu hemen anlar ve sorunu gidermek için iyi bir servisten hemen yardım alır. Motor gücünü tekerlere aktaran sistem, aracın hareketini sağlar ve bu hareketler vitese göre oldukça değişkendir. Aracın hız performansını ve gücünü mekanik bir enerjiye çevirme konusunda, pek çok sistem ve parça önemli görevler üstlenmektedir. İster otomatik olsun ister manuel araçlarda olsun, şanzıman bu konuda çok önemli görevler üstlenir. Şanzıman sorunlarını zamanında tespit etmek, araçlar ve sürücüler için her zaman büyük öneme sahiptir. 
 
Şanzıman ile ilgili problemlerin hemen tanımlanması ve bir an evvel giderilmesi, araç sahipleri için her zaman büyük bir değer taşır. Motor ve şanzıman gibi karmaşık dişlilerin ve parçaların bulunmuş olduğu sistemlerde, her bir parçanın maddi olarak büyük değeri vardır. Ayrıca her bir parçanın diğer bir parçayı bozma ve yıpratma şansı da bulunmaktadır. Tam da bu sebepten dolayı, öncelikli olarak şanzıman yağının kontrol edilmesi ve gerekli tedbirlerin en iyi şekilde alınması gerekir. Önemli konulardan biri de şanzımanı sabitleyen takoz problemidir. Şanzıman takozu arızası olarak bilinen bu sorunlarda, genellikle iş kısmı kauçuk ve dış kısmı metal olan şanzıman sabitleme unsurunun zarar görmesi söz konusu olabilir. Aracın daha fazla zarar görmemesi adına ses ve titremelere kulak vermek gerekir. Bazı belirgin ikazlar, araçlarda bulunan sorunların açığa çıkmasına katkı sağlar.
 
Bu tip zararlar ortaya çıktığında, titreme ve stabilizasyon kaybı gibi önemli sorunlar kendini gösterir. Yine araçta performans kaybına sebep olacak bu tür sorunlar, hiç zaman kaybedilmeden giderilmelidir. Bu gibi durumlarda montaj elemanlarının belli bir takım sorunlar yaratma ihtimali vardır. Sabitleme konusunda destek sağlayacak montaj elemanlarının değişmesi ve sıkı bir montaj, bu konuda problemi çözebilir. Aynı zamanda şanzıman kulağı veya şanzıman takozu değişimi ile daha kalıcı bir çözüm oluşturmak söz konusudur. Aracın şanzımanını sabitlemek için yapılan çalışmalar, aynı zamanda aracın performansına çok büyük katkılar sağlamaktadır.

 

Şanzıman Takozu Arızası

Sıkça Sorulan Sorular

Şanzıman Masrafı Ne Kadar?

Şanzıman masrafı ne kadar ve tamir maliyeti ne kadar diye soracak olursanız, aracınızın markası, modeli ve arızalı parçaların durumu burada belirleyici olmaktadır. Servis hizmetleri fiyatlandırması yapılırken tamir edilen ya da değişen parçalar dikkate alınır ve buna göre bir değerlendirme yapılır. Değişim söz konusu olduğunda masrafta artış söz konusu olabilir.

Otomatik Şanzıman Arızaları Nelerdir?

Otomatik şanzıman arızaları nelerdir dersek bu konuda önemli sonuçlar karşımıza çıkar. Vitesin geç dolması, yağ kaçağı ve vuruntu sesleri önemli sorunlar arasında yer alır. Vites değişirken aracın bundan olumsuz etkilenmemesi gerekir. Ses ve sarsıntı gibi durumlar ortaya çıktığında bunun araçlar için önemli bir sorun uyarısı olduğunu anlamak mümkün olacaktır.

Otomatik Şanzıman Bozulursa Ne Olur?

Otomatik şanzıman bozulursa ne olur diyorsanız bu durumda bazı belirtiler ortaya çıkar. Şanzıman beyni sorunu ve tork konvektörü problemleri en çok dikkat çekenlerdir. Bu tür sorunlarda araç çekişinde yaşanan düşüş, aracın performansında çok önemli bir sorunu ortaya koymaktadır. Aynı zamanda vites geçişlerinde önemli bir zorlanma karşınıza gelecektir.

Otomatik Şanzıman Tamiri Ne Kadar?

Otomatik şanzıman tamiri ne kadar ve bu işin maliyeti ne boyutlarda diyorsanız bunun net bir cevabı yoktur. Servise müracaat ettikten sonra aracınızın markası, modeli, yaşı ve sistemi belirleyici olacaktır. Buna ilave olarak otomatik şanzıman üzerinde ne gibi bir çalışma yapıldığı ve araca neyin gerektiği de önemli olacaktır.

Şanzıman kulağı değişimi ne kadar sürer?

Şanzıman kulağı değişimi ne kadar sürer diyorsanız işiniz biraz acele olabilir. Söz konusu sadece şanzıman kulağı değişimi olduğunda 1 saatten az bir zaman dilimi karşınıza çıkacaktır. Bu işlemin yapılması 30 dk. İle 45 dk. Arasında değişir. Bu süre servisin çalışma performansına göre değişim gösterebilir.

Şanzıman Takozu Arızası Nasıl Anlaşılır?

Şanzıman takozu arızası nasıl anlaşılır diyorsanız bunun en önemli belirtisi araçta ve direksiyonda titreşim açığa çıkmasıdır. Yaşanan sarsıntılar bu tür bir sorunun anlaşılması konusunda etkili olabilir. Kalkış esnasında gelen tak sesi yine bu konuda belirti olarak kabul edilir. Vites kolunun aşırı sarsıntısı ve gaza basıldığında ve ani olarak ayak çekildiğinde aracın sola çekme sorunu yaşanır. Bu belirtiler tanımlanan sorunun belirtileri olarak kabul edilir.